تربیت مربی فلسفه برای کودکان و نوجوانان (دوره مقدماتی ) در شهر اصفهان

گروه پژوهشی فلسفه برای کودکان و نوجوانان (فبک) پژوهشکده اخلاق و تربیت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

کارگاه آموزشی تربیت مربی فلسفه برای کودکان و نوجوانان (دوره مقدماتی ) در شهر اصفهان

دکتر مهرنوش هدایتی، دکتر روح‌الله کریمی و دکتر سعید ناجی

برخی به اشتباه گمان کرده‌اند که نقش مربی در برنامه فلسفه برای کودکان، مبصری کلاس است. اما این تصور نادرست و خام است. اینکه معلم در حلقۀ کندوکاو فلسفی در کنار دانش‌آموزان می‌نشیند و قرار نیست از موضع همه‌چیز‌دان با دانش‌آموزانش سخن بگوید به معنای مساوی بودن نقش او و دانش‌آموزان کلاسش نیست. معلمی برنامه فلسفه برای کودکان امری سهل و ممتنع است. در ابتدا ممکن است ساده به نظر برسد، اما معلم هر چه دقیق‌تر و مسوولانه‌تر بخواهد آن را انجام دهد، بیشتر به ظرایف و دشواری‌های آن اگاه می‌شود. در کلاس درس، این آموزگار است که با هدایت درست مباحث کلاسی، احتمال رشد آگاهی فلسفی کودکان را تضمین می‌کند. این آموزگار است که می‏تواند مضامین هر ‌یک ‌از فصل‏ها در داستان‏های فلسفی را استخراج کند. اوست که می‏تواند مضامینی را مطرح کند که دانش‏آموزان در کلاس‏ درس از تشخیص آن عاجز هستند. اوست که می‏تواند مضامین فلسفی را به تجارب روزمرۀ کودکان مرتبط کند. اوست که می‏تواند با رفتار روزانۀ خود نشان دهد که فلسفه چگونه می‏تواند در زندگی کنونی فرد تفاوت ایجاد کند و چگونه می‏تواند افق‏هایی را بگشاید که هر روز ما را بامعناتر کند. این آموزگار است که می‏تواند از طریق پرسش کردن، امکان نگرش‏هایی متفاوت با هدف بزرگتر‏ کردن افق‏های دید دانش‏آموزان را فراهم کند. معلم است که باید به دانش‌آموزان کمک ‏کند دربارۀ مفروضات زیربنایی نظرات خود، پیامدهای آنها و دلایل زیربنایی‌شان بیندیشند و پرسش کنند و شیوه‏های رسیدن به پاسخ‏های جامع‏تر و منسجم‌تر را با آنها تمرین کند. معلمی می‌تواند مهارت‌های تفکر عمیق و دقیق را به دانش‌آموزان خود یاد دهد که خود بر این مهارت‌ها تسلط داشته باشد، همان‌گونه که فقط یک شناگر بلد می‌تواند به نابلد شنا یاد دهد.

گروه فبک طی سال‌های گذشته در راستای رسالت خود که ترویج علمی و عملی برنامه فلسفه برای کودکان در سطح کشور بر مبنای نظریه‌های بنیادین و به شیوۀ بومی است، هر ساله کارگاه‌های تربیت مربی را در سه دورۀ مقدماتی و پیشرفته و عملی برگزار می‌کند که با استقبال شایان توجه مخاطبین نیز روبرو شده است. این کارگاه‌ها طی سال‌ها تجربه همواره از نظر کیفی مسیر ارتقا را طی نموده و خصوصا با تدوین درس‌نامه‌های 12 گانه تربیت مربی که برای نخستین بار در ایران تدوین شد، بیش از پیش شکل منحصر به فرد و منسجم‌تری به خود گرفته است. در مرحلۀ مقدماتی شش نفر از مؤلفین درسنامه‌ها، هر یک به مدت 4 ساعت و در سه روز متوالی  و در مرحلۀ پیشرفته نیز شش نفر دیگر از مؤلفین، کارگاه پیشرفته را در مدت مشابه اجرا خواهند کرد. در مرحلۀ عملی نیز که به مدت سه روز برگزار خواهد شد برخی از اساتیدی که در اجرای برنامۀ فبک در کلاس درس تجربه و تبحر دارند به اجرای عملی کارگاه خواهند پرداخت، فیلمهایی از اجراهای مربیان فبک تحلیل و بررسی خواهد شد و شرکت‌کنندگان به طور زنده شاهد اجرای حلقۀ کندوکاو فلسفی با کودکان در سنین مختلف خواهند بود. همچنین برخی از شرکت‌کنندگان نیز در حلقه‌های کندوکاو فلسفی تسهیلگری خواهند کرد و اجرای آنها توسط اساتید و سایر مربیان تحلیل و بررسی خواهد شد. پس از آن هر یک از اساتید در راس گروه‌های 6- 7 نفره به نظارت فعالیت عملی مربیان خواهند پرداخت. شایان ذکر است که گواهی مربیگری گروه فبک تنها به شرکت‌کنندگانی اعطا خواهد شد که پس از حضور در سه دورۀ مقدماتی، تکمیلی و عملی، بتوانند آزمون‌های نظری و عملی مربیگری فلسفه برای کودکان را با موفقیت پشت سر بگذارند.

سرفصل ها و محتوای دوره آموزشی :

مبانی برنامه فلسفه برای کودکان

امکان اجرای برنامه فبک از منظر روانشناختی

حلقه کندوکاو : چیستی و مراحل اجرا

ویژگی های تسهیلگر برنامه فبک

ویژگی های تفکر فلسفی با تاکید بر تفکر نقادانه

داستان های فکری فلسفی در برنامه فبک

با هدف کسب مهارتهای تسهیلگری(مربیگری) برنامه فلسفه برای کودکان

مخصوص : فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد یا دانشجویان دکتری رشته‌های فلسفه، ادبیات داستانی، علوم تربیتی، فلسفه تعلیم و تربیت و روان‌شناسی، مربیان مهد کودک، معلمان درس تفکر و پژوهش یا درس تفکر و مهارت‌های زندگی در پایه ششم و هفتم، کسانی که تجربه اجرای برنامه فلسفه برای کودکان را در مدارس داشته‌اند.

شرکت در این دوره برای تمامی متخصصان و علاقمندان علوم انسانی بلامانع است.

به شرکت کنندگانی که سه مرحله این دوره ر با موفقیت به پایان برسانند گواهینامه معتبر داده خواهد شد که ارزش علمی و اداری دارد. این گواهینامه قابل ترجمه و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

تلفن مشاوره و ثبت نام ( در ساعت اداری ) : 88624485 سرکار خانم عبدالهی

                                                      و 09135887964 خانم جمشیدی

نشانی محل برگزاری: اصفهان - خیابان چهارباغ عباسی - خیابان آمادگاه - هتل سفیر

عنوانساعت شروعساعت پایان
مبانی برنامه فلسفه برای کودکان۰۹:۰۰ قبل‌ازظهر۱۱:۰۰ قبل‌ازظهر
امکان اجرای برنامه فبک از منظر روانشناختی۱۱:۰۰ قبل‌ازظهر۰۱:۰۰ بعدازظهر
حلقه کندوکاو : چیستی و مراحل اجرا۰۲:۰۰ بعدازظهر۰۴:۰۰ بعدازظهر
عنوانساعت شروعساعت پایان
ویژگی های تسهیلگر برنامه فبک۰۹:۰۰ قبل‌ازظهر۱۱:۰۰ قبل‌ازظهر
ویژگی های تفکر فلسفی با تاکید بر تفکر نقادانه۱۱:۰۰ قبل‌ازظهر۰۱:۰۰ بعدازظهر
داستان های فکری فلسفی در برنامه فبک۰۲:۰۰ بعدازظهر۰۴:۰۰ بعدازظهر
روش های ثبت نام
۱ هزینه ثبت نام دوره مقدماتی ۴٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال
۲ اعضای هیات علمی حوزه و دانشگاه، فرهنگیان، طلاب و دانشجویان ۳٬۵۰۰٬۰۰۰ ریال
۳ ثبت نام کنندگان گروهی (حداقل ۵ نفر) ۳٬۵۰۰٬۰۰۰ ریال

مکان : اصفهان - هتل سفیر

تاریخ : از ۰۲ آذر ۱۳۹۶ تا ۰۳ آذر ۱۳۹۶

تاریخ ثبت نام : از ۰۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰:۰۰ تا ۰۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰:۰۰

طول دوره : ۱۲ ساعت ( ۶ جلسه ۲ ساعته ) ۲ روز

ظرفیت کل : ۳۰


تعداد بازدید:۱۴۰۶